Може ли некој да стане успешен Forex трговец?

Без сомнение успешни малопродажни трговци доаѓаат во сите облици и големини, од сите страни на планетата. Некои од нив многу брзо ја преземаат задачата, некои подолго време, некои го прават тоа со скратено работно време, други со полно работно време, некои се среќни да имаат време да се посветат на она што е многу сложен предизвик, други не.

Тоа е последната точка на која првично би сакале да се концентрираме, бидејќи лета пред прифатената мудрост дека постојат некои неоткриени, уникатни таленти кои се вклучени во трговијата, кога реалноста е дека талентот што би можеле да го поврземе со успехот во трговијата е " всушност е талент. Многу од нас ќе се сопнуваат на тргување по несреќа, наместо дизајн. Како пример, имаше значителен пораст во трговијата на мало forex trading, уште од итен интерес каматните стапки стана норма, од 2008 натаму.

Ние сме заведени од типичната трговска соба и трговски кат слики доставени од страна на мејнстрим медиумите во врска со тргување; млади фолк, свиткани ракави, два фиксни телефони (почиваат на секое уво), бидејќи тие лаат инструкции за купување, продавање на нивните колеги. Таквата слика припаѓа во музеј на уметност за движење, имајќи предвид дека тоа е мал дел од трговијата, во која било форма, што сеуште е спроведено на тој начин. Вистинскиот талент сега лежи во финансискиот инженеринг, бидејќи нема инстинктивни методи за трговија со пазари кои ќе испорачаат долгорочни резултати што може да се добијат, на што можеме да изградиме приход и иднина.

Во текот на 80% од акциите со акции на Волстрит сега се спроведуваат со алгоритми, а значителен дел од тоа се спроведува во сферата на она што се нарекува HFT, висока фреквенција, сликите се слични во однос на forex trading. Ако има некој талент вклучен во трговијата, тоа е со математика и физика, кои кодираат и измислуваат програми за тргување, тоа не е рачен трговец кој има нагон што EUR / USD може да се зголеми, врз основа на комбинација на технички модели и претстојни основни календарски вести.

Значи, како што се враќаме назад кон оригиналното прашање; "Може ли некој да стане успешен трговец?" Да, тоа е одговорот, ако имаат време. Времето е можеби (освен очигледното прашање на пари), најкритичен фактор кој претставува потенцијална бариера за нашиот успех.

Како што беше разговарано многу пати, не ви требаат многу пари за да започнете со тргување, всушност (првично) најдобро е ако не сте залог премногу од вашите заштеди во вашата прва сметка. Во раните денови сакаме да видиме враќање, само скромно враќање на нашата инвестиција (ROI) пред да го зголемиме. Ако можеме да проектираме 1% добивки неделно, околу 50% ROI од година во година раст на нашата мала трговска сметка, која може да се отвори само за малку како $ 500, сега можеме да се чувствуваме уверени дека ќе ставаме повеќе пари на нашата сметка и да тргуваме повисоко многу.

Меѓутоа, ако немаме доволно слободно време, како ќе ги развиеме вештините потребни за да станеме успешни трговци? Дали е изнаоѓање на време за трговија, всушност, неразвиена и непрепознаена вештина? Можеби е така. Бара некои од основните животни вештини што често ги занемаруваме, како што се; организација, дисциплина, повторување, вештини кои ние веројатно нема да ги поврзуваме со тргувањето кога ќе го откриеме како можност.

РИЗИК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: CFDs се комплексни инструменти и доаѓаат со висок ризик за брзо губење пари поради потпора. 79% од сметките на мало инвеститори губат пари кога тргуваат со CFDs со овој провајдер. Треба да размислите дали разбирате како функционираат CFDs и дали можете да си дозволите да преземете висок ризик од губење на вашите пари. Ве молиме кликнете овде да го прочитате целосното откривање на ризик.

FXCC брендот е меѓународен бренд кој е овластен и регулиран во различни јурисдикции и е посветен да ви понуди најдобро можно тргување искуство.

FX Central Clearing Ltd (www.fxcc.com/eu) е регулирано од страна на Кипарската Комисија за хартии од вредност (CySEC) со број на лиценца CIF 121 / 10.

Централна клириншка ДОО (www.fxcc.com & www.fxcc.net) е регистрирана според Меѓународниот акт на компанијата [CAP 222] на Република Вануату со регистарски број 14576.

РИЗИК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Тргувањето со девизен курс и договори за разлики (CFDs), кои се производи со лост, е многу шпекулативно и вклучува значителен ризик од загуба. Можно е да се изгуби целиот вложен капитал. Затоа, Forex и CFDs не може да бидат соодветни за сите инвеститори. Инвестирајте само со пари што можете да ги изгубите. Затоа ве молам осигурајте се дека целосно ќе го разберете вклучени се ризици. Побарајте независен совет доколку е потребно.

FXCC не обезбедува услуги за жителите на САД и / или граѓаните.

Авторски права © 2020 FXCC. Сите права се задржани.