Што е бесплатна маргина во девизен курс

Можеби претходно сте слушнале за зборот „бесплатна маржа“ во девизното тргување или можеби тоа е сосема нов поим за вас. Во секој случај, тоа е важна тема што мора да ја разберете за да станете добар трговец со девизи.

Во ова упатство, ние ќе разделиме што е слободната маржа во девизниот курс, како може да се пресмета, како се однесува на моќта и многу повеќе.

Затоа, проверете дали ќе се држите до крај!

Што е дневно тргување со девизен курс

Во адреналинскиот свет на трговија со девизен курс, сè може да се случи со трепкање на окото.

Тргувањето со девизен курс може да биде многу профитабилен бизнис (се додека го правите тоа на вистински начин). Сепак, може да биде тешко за почетниците, особено за оние кои не се целосно подготвени со добро испланирана стратегија.

Дури и најискусните трговци на ден ќе наидат на проблеми и ќе изгубат пари.

Значи, што точно е дневно тргување и како работи? Ајде да се обидеме да откриеме!

Што е демо сметка во девизен курс?

Ако сте ново за тргување со девизен курс, тогаш очигледно прашање што би се појавило во вашата глава е што е тоа девизна сметка на forex, и како можете да тргувате со него? 

Многу почетници немаат поим за демо сметки и како тие работат. 

Во овој водич, ќе одговориме на овие прашања и ќе откриеме зошто треба да започнете да тргувате со демо-сметка. 

Forex наспроти тргување со акции

Во денешно време трговците имаат пристап до се поголем број на инструменти за тргување, од акции на FAANG (Фејсбук, Епл, Амазон, Нетфликс и Гугл) до брз свет на девизи.

Изборот помеѓу кој од овие пазари за трговија може да биде комплициран и треба да се земат предвид многу фактори за да се направи најдобриот избор.

Затоа, од суштинско значење е да се знае разликата помеѓу двата пазари и на кој треба да се одлучите за тргување.

Ако сте почетник што сака да го започне вашето трговско патување, овој водич ќе ви помогне.

Најдобри парови на девизи за трговија

Со толку многу парови за избор, како можете да ги изберете најдобрите парови на девизи за трговија?

Па, ова е она што ќе го дознаеме во овој водич.

Breakе разложиме различни видови валутни парови, и кој од нив може да ги зголеми вашите профити.

Значи, ајде да започнете!

Кои се најдобрите платформи за тргување со девизен курс?

Се прашувате која е најдобрата платформа за тргување со девизен курс?

Не шпекулирајте повеќе, како во овој водич; ние ќе ви ги кажеме најдобрите девизни платформи и која треба да ја изберете за вашите трговски потфати.

Како да се користи MetaTrader 4?

Ако ви е прв пат да ја користите платформата MT4, огромниот број јазичиња, прозорци и копчиња може да биде огромен.

Но, не грижете се, бидејќи во ова упатство ќе разбереме како да го користите MetaTrader 4 и како можете да ги искористите неговите карактеристики.

Најдобро време за трговија со девизен курс

Многу новодојденци скокаат веднаш на пазарот на девизи. Тие внимаваат на различни економски календари и интензивно тргувајте со секое ажурирање на податоците, гледајќи го девизниот пазар, кој е отворен 24 часа на ден, пет дена во неделата, како погодно место за трговија цел ден.

Оваа техника не може само лесно да ги исцрпи резервите на трговецот, но исто така може да го потроши дури и најупорниот трговец.

Што е скалпирање во девизен курс?

Ако имате само што започна трговија со девизен курс, веројатно сте наишле на изразот „Скалпинг“. Во овој водич, ќе разговараме за тоа што е скалпирање во девизен курс и зошто тоа значи да се биде скалпер.

Скалпинг е израз што се однесува на практика на дневно намалување на мали профити со влегување и излегување од позиции неколку пати на ден.

Што е акција на цени во девизен курс?

Веројатно, сте го слушнале поимот „акција на цената“ во вашата секојдневна трговска активност, но за некои тоа може да биде како решавање на комплексни алгебарски равенки. Не гужвај; како во овој прирачник, ќе правиме акција за цената во девизен курс. Значи, ако сте почетник, овој водич ќе ви биде интересен.

Отворете бесплатна ECN-сметка денес!

LIVE ДЕМО
ВАЛУТА

Девизен курс е ризичен.
Може да го изгубите целиот вложен капитал.

FXCC брендот е меѓународен бренд кој е овластен и регулиран во различни јурисдикции и е посветен да ви понуди најдобро можно тргување искуство.

FX Central Clearing Ltd (www.fxcc.com/eu) е регулирано од страна на Кипарската Комисија за хартии од вредност (CySEC) со број на лиценца CIF 121 / 10.

Централна клириншка ДОО (www.fxcc.com & www.fxcc.net) е регистрирана според Меѓународниот акт на компанијата [CAP 222] на Република Вануату со регистарски број 14576.

РИЗИК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Тргувањето со девизен курс и договори за разлики (CFDs), кои се производи со лост, е многу шпекулативно и вклучува значителен ризик од загуба. Можно е да се изгуби целиот вложен капитал. Затоа, Forex и CFDs не може да бидат соодветни за сите инвеститори. Инвестирајте само со пари што можете да ги изгубите. Затоа ве молам осигурајте се дека целосно ќе го разберете вклучени се ризици. Побарајте независен совет доколку е потребно.

FXCC не обезбедува услуги за жителите на САД и / или граѓаните.

Авторски права © 2021 FXCC. Сите права се задржани.