MetaTrader 4 е една од најпопуларните Forex trading платформи во светот денес. Сите потребни алатки за тргување и ресурси се достапни за да им овозможат на трговците да вршат истражувања и анализи, да влезат и да излезат од занаети, па дури и да користат софтвер за автоматско тргување од трети лица (стручни советници или ЕА). Не се задоволни со комерцијално достапни ЕА? MetaTrader користи свој програмски јазик MQL4, кој ви овозможува да програмирате свои автоматски трговски роботи.

Софтверот MetaTrader 4 Broker нуди импресивна низа аналитички алатки. Девет временски рамки се достапни за секој финансиски инструмент. Овие обезбедуваат детална анализа на динамиката на понуди. Вградена библиотека со повеќе од 50 индикатори и алатки го насочуваат процесот на анализа, овозможувајќи им на трговците да идентификуваат трендови, да дефинираат различни форми на пазарот, да одредат точки на влез и излез, да печатат графикони на кој било инструмент и да спроведуваат сопствена анализа „на хартија“.

MetaTrader 4 ги вклучува сите трговски функции што му се потребни на модерниот Forex трговец. Нарачки на пазарот, чекање и стопирање на нарачки, заостанувања - сите се наоѓаат на врвот на вашите прсти со MT4.

Платформата дозволува нарачки да бидат поставени на различни начини, вклучувајќи трговија директно од табели. Вградени графички картички се исклучително корисен начин за одредување точни точки за влез и излез.

MetaTrader 4 вклучува трговски сигнали, корисна алатка за да ви помогне да ги следите најповолните услови за тргување и условите на пазарот. Со FXCC MT4 тргување арсенал на располагање, целата ваша енергија може да се канализира во спроведувањето на вашите стратегии за тргување, сигурно во знаење дека пакет на алатки во MT4 се таму за да те поддржат.

Како и со сите финансиски трансакции, безбедноста на информациите што се пренесуваат е од фундаментално значење. FXCC софтверот MetaTrader 4 Broker пренесува информации на и од пазарите на 128-битни шифрирани врски. Ова е таму за да се осигури безбедноста на сите ваши занаети. Освен тоа, FXCC исто така нуди можност да ги користи проширените безбедносни алгоритми за Криптографија на јавни клучеви. Информациите обезбедени на овој начин е практично невозможно да се пробие за секој краток временски период.

MetaTrader 4 вклучува цела низа функции лесно разбирливи, така што ви требаат само неколку минути за да се чувствувате пријатни со сите различни опции што ви се достапни како трговец. Платформата има вградена функција „Помош“ за да можете да добивате одговори на најчестите прашања директно од самиот софтвер, за да можете да се концентрирате на важните работи - трговијата.

Во секој случај, ако функцијата за помош на MT4 не може да одговори на вашето прашање, операторите за поддршка на FXCC можат.

MetaQuotes Language4 (MQL4)

MetaTrader 4 платформата за тргување доаѓа со свој вграден јазик за програмирање на стратегии за тргување. MQL4 ви овозможува да креирате свој EA (експертски советник) и да го автоматизирате трговијата врз основа на вашата програмирана стратегија. Со користење на MQL4 можете да ја изградите својата сопствена библиотека со сопствени индикатори, скрипти и функционална база на податоци. Со оглед на популарноста на Forex MetaTrader 4 Broker платформата, значителен број на форуми и онлајн заедници се појавија, каде што корисниците можат да комуницираат и разменуваат совети и стратегии за добивање на максимумот од MQL4 програмскиот јазик и MetaTrader 4 воопшто.

  • Стручен помагач е механички трговски систем (МТС) поврзан со одредени заговори. Советниците не само што можат да ве информираат за можноста да влезат во занаети, туку и автоматски да се занимаваат со трговската сметка и да ги насочат директно до трговскиот сервер. Како и повеќето трговски системи, терминалот MetaTrader 4 Trading поддржува стратегии за тестирање на историски податоци со графички приказ на трговски точки за влез и излез.

  • Прилагодени индикатори се MetaTrader 4 преземе технички показатели. Прилагодените индикатори овозможуваат креирање на индикатори, покрај оние кои веќе се интегрирани во терминалот MetaTrader 4. Како и вградените индикатори кои доаѓаат натоварени на MT4, сопствените индикатори се насочени кон техничка анализа и не се во можност автоматски да отвораат или затвораат занаети.

  • скрипти се програми наменети за еднократно извршување на некои акции. За разлика од експертските советници, скриптите не се извршуваат во функција и немаат пристап до функциите на индикаторот.

  • Библиотеки се кориснички бази на податоци каде се чуваат често користените блокови од MQL4 код. При програмирање на одредена стратегија или EA во MQL4, корисниците можат да земаат од нивните библиотеки на кодови и да ги додаваат овие складирани функции во нивните нови трговски роботи.

FXCC брендот е меѓународен бренд кој е овластен и регулиран во различни јурисдикции и е посветен да ви понуди најдобро можно тргување искуство.

FX Central Clearing Ltd (www.fxcc.com/eu) е регулирано од страна на Кипарската Комисија за хартии од вредност (CySEC) со број на лиценца CIF 121 / 10.

Централна клириншка ДОО (www.fxcc.com & www.fxcc.net) е регистрирана според Меѓународниот акт на компанијата [CAP 222] на Република Вануату со регистарски број 14576.

РИЗИК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Тргувањето со девизен курс и договори за разлики (CFDs), кои се производи со лост, е многу шпекулативно и вклучува значителен ризик од загуба. Можно е да се изгуби целиот вложен капитал. Затоа, Forex и CFDs не може да бидат соодветни за сите инвеститори. Инвестирајте само со пари што можете да ги изгубите. Затоа ве молам осигурајте се дека целосно ќе го разберете вклучени се ризици. Побарајте независен совет доколку е потребно.

FXCC не обезбедува услуги за жителите на САД и / или граѓаните.

Авторски права © 2021 FXCC. Сите права се задржани.