Разбирање на Forex Rollover (Swaps)

А forex rollover / swap најдобро се опишува како додадена камата или одбиена за одржување на која било валута валута позиција отворена преку ноќ. Затоа, важно е да се разгледаат следните аспекти на плаќање за превртување / размена:

 • Пренасочувачот / свопови се наплаќа на девизниот профил на клиентот само на позициите кои се отворени за следниот денови на тргување со девизи.
 • Процесот на превртување започнува на крајот од денот, токму во 23: 59 серверот време.
 • Постои можност дека некои валутни парови може да имаат негативни стапки на превртување / замена на двете страни (долги / кратки).
 • Кога стапките на превртување / размена се во поени, на forex trading платформа автоматски ги конвертира во основната валута на сметката.
 • Превртувањето / свопите се пресметуваат и се применуваат на секоја вечер на тргување. Во средата во ноќта превртување / свопови се наплаќа со тројна брзина.
 • Стапките на превртување / размена се предмет на промена. За најнормални стапки за превртување / замена, ве молиме погледнете го панелот за Watch Watch во нашиот MetaTrader 4 и едноставно следете ги чекорите наведени подолу:
  • Десен клик во внатрешноста на Market Watch
  • Избери Симболи
  • Изберете го саканиот валута парови во скокачкиот прозорец
  • Кликнете на Својства копче на десната страна
  • Се прикажуваат стапки на превртување / размена на одреден пар (разменувајте долги, разменувајте кратки)

За најнормални стапки на превртување / размена

 • Десен клик во внатрешноста на Market Watch и изберете Симболи
 • Изберете ги саканите валутни парови во скокачкиот прозорец
  кликнете на копчето својства на десната страна
 • Се прикажуваат стапките на превртување / размена на одреден пар
  (Swap long, Swap short)

Отворете бесплатна ECN-сметка денес!

LIVE ДЕМО
ВАЛУТА

Девизен курс е ризичен.
Може да го изгубите целиот вложен капитал.

FXCC брендот е меѓународен бренд кој е овластен и регулиран во различни јурисдикции и е посветен да ви понуди најдобро можно тргување искуство.

FX Central Clearing Ltd (www.fxcc.com/eu) е регулирано од страна на Кипарската Комисија за хартии од вредност (CySEC) со број на лиценца CIF 121 / 10.

Централна клириншка ДОО (www.fxcc.com & www.fxcc.net) е регистрирана според Меѓународниот акт на компанијата [CAP 222] на Република Вануату со регистарски број 14576.

РИЗИК ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Тргувањето со девизен курс и договори за разлики (CFDs), кои се производи со лост, е многу шпекулативно и вклучува значителен ризик од загуба. Можно е да се изгуби целиот вложен капитал. Затоа, Forex и CFDs не може да бидат соодветни за сите инвеститори. Инвестирајте само со пари што можете да ги изгубите. Затоа ве молам осигурајте се дека целосно ќе го разберете вклучени се ризици. Побарајте независен совет доколку е потребно.

FXCC не обезбедува услуги за жителите на САД и / или граѓаните.

Авторски права © 2021 FXCC. Сите права се задржани.